Kawa to jeden z popularnych napojów, po który sięgają ludzie z całego świata. Zawarta w niej kofeina pobudza organizm do efektywnej pracy oraz wzmacnia układ sercowo-naczyniowy. Sprawdź, czy kawa podnosi ciśnienie i jakie mogą być negatywne skutki jej picia!

Picie kawy to dla wielu osób tradycyjny początek każdego dnia. Dawka kofeina, która zawarta jest w filiżance kawy, pobudza organizm do funkcjonowania, usprawnia pracę mózgu, a także powoduje szybsze bicie serca. W związku z tym często pojawia się pytanie, czy kawa podnosi ciśnienie? Czy działanie kofeiny może mieć negatywny wpływ na stan zdrowia? Jaki jest wpływ kawy na ciśnienie? Jak spożywana kawa może wpływać na samopoczucie i zdrowie człowieka? 

Kawa a ciśnienie – jaki wpływ ma kofeina na tętno człowieka?

Czy kawa podnosi ciśnienie? Wszelkiego typu napoje, które zawierają w sobie kofeinę, takie jak przede wszystkim kawa powodują wzrost wartości ciśnienia tętniczego. W zależności od tego, jaką zawartością kofeiny cechuje się dany rodzaj kawy, wzrost ten może sięgać od kilku do nawet kilkunastu mm Hg. Taki stan rzeczy wcale nie oznacza jednak, że wypicie kawy niesie za sobą negatywne skutki zdrowotne dla człowieka. Poza samym wzrostem ciśnienia tętniczego kofeina jest doceniana za to, że pobudza umysł do efektywnej pracy, a także redukuje odczucie zmęczenia oraz wzmacnia pracę mięśnia sercowego.

Nawet codzienne picie kawy, oczywiście w umiarkowanych ilościach, z pewnością nie powinno wpływać niekorzystnie na stan zdrowia danej osoby, a co więcej, może spowodować poprawę nastroju czy ogólnego samopoczucia, również w najtrudniejsze, pochmurne, nieprzyjemne dni. Wspomnijmy jeszcze o tym, ile kofeiny znajduje się w standardowej filiżance kawy. Szacuje się, że około 200 mililitrów napoju może zawierać nawet do 150 mg kofeiny. Czy to dużo? Absolutnie nie, ponieważ „bezpieczną” dawką tej substancji dla zdrowych, dorosłych osób jest około 300 – 400 mg.

Czym jest nadciśnienie tętnicze i jakie niesie za sobą ryzyko dla zdrowia?

Nadciśnienie tętnicze to nic innego jak rodzaj choroby czy też schorzenia, w przypadku którego pacjent cierpi na zbyt wysokie ciśnienie krwi. Taka sytuacja jest stosunkowo niebezpieczna dla zdrowia, a wysokie nadciśnienie może doprowadzić nawet do poważnych problemów z sercem, ale także z mózgiem, czy narządem wzroku. Pojawia się jednak pytanie, czy kawa może być powodem nadciśnienia? Badania pokazują, że zależność między kawą a ciśnieniem jest stosunkowo niewielka. Jak wspominaliśmy w poprzednim akapicie, regularne picie kawy w umiarkowanych ilościach niesie za sobą wiele korzyści dla zdrowia czy samopoczucia.

Pozytywny wpływ kawy można zaobserwować chociażby w pracy układu sercowo-naczyniowego, ponieważ sprawnie rozszerza naczynia krwionośne oraz przyspiesza pracę serca, czy lepszej koncentracji oraz zdolności do regeneracji organizmu. Z kolei brak związku między piciem kawy i rozwojem nadciśnienia tętniczego sprawia, że napój ten jest jak najbardziej zalecany. Picie kawy nie jest jednak zalecane w przypadku dzieci, kobiet w ciąży oraz osoby z nadciśnieniem tętniczym.

Co powoduje problemy z wysokim ciśnieniem? Czy picie kawy może skutkować ryzykiem nadciśnienia tętniczego? Kawa a nadciśnienie

Na wstępie raz jeszcze możemy uspokoić miłośników kawy. Liczne badania nie wykazały klinicznego wpływu długoterminowego picia kawy na ryzyko nadciśnienia tętniczego. Istotnymi czynnikami ryzyka rozwoju nadciśnienia są za to takie zagadnienia jak picie alkoholu, otyłość, brak aktywności fizycznej, czy też palenie tytoniu. Osoby chorujące na nadciśnienie raczej nie powinny więc dopatrywać się przyczyny swoich problemów w kawie, bowiem kawa nie jest wymieniana wśród czynników mających realny wpływ na nadciśnienie. Z kolei prozdrowotne właściwości kawy pozwalają uniknąć innych poważnych chorób, głównie związanych z sercem, mózgiem, czy układem nerwowym. Z tego względu, jeżeli zdrowie na to pozwala, warto cieszyć się doskonałym smakiem kawy!

Czy spożycie kawy bezkofeinowej również podnosi ciśnienie krwi?

Kawa bezkofeinowa to propozycja dla osób, które cierpią na problemy z nadciśnieniem tętniczym, jak i na choroby serca. Ten rodzaj kawy nie posiada bowiem kofeiny w swoim składzie, a co za tym idzie, nie powoduje wzrostu ciśnienia, więc jest bezpieczna także dla osób, borykających się z problemami zdrowotnymi. Kawa bezkofeinowa w teorii jest więc idealną propozycją dla osób chorych na nadciśnienie. Sam proces nazywany odkofeinowaniem sprawia jednak, że tego rodzaju napój jest określany jako wysoce przetworzony chemicznie, a przy tym pozbawiony nie tylko kofeiny, ale także innych prozdrowotnych składników odżywczych.

Czy kawa podnosi ciśnienie tętnicze? Wpływ kawy na organizm człowieka

Picie kawy może być odpowiedzialne za wzrost ciśnienia krwi w organizmie człowieka. Powodem takiego stanu rzeczy jest kofeina, która jest obecna w kawie, herbacie, czy wielu różnych napojach energetycznych. Efekt działania kawy, jakim jest podwyższanie ciśnienia, sam w sobie nie jest czymś niebezpiecznym dla zdrowia człowieka. Liczne badania naukowe wykazały, że regularne spożywanie kawy może mieć korzystny wpływ na pracę układu sercowo-naczyniowego, a także może pobudzać organizm do bardziej efektywnego działania. To wszystko pokazuje, że picie kawy daje wiele pozytywnych „efektów ubocznych”, dlatego, pomijając osoby cierpiące na różnorakie choroby, warto systematycznie wypijać filiżankę dobrej kawy.