Niezwykle popularna kawa bez fusów wzbudza wiele kontrowersji związanych z jej wpływem na organizm. Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa? Sprawdź to sam!

Kawa rozpuszczalna cieszy się ogromną popularnością ze względu na szybkość i wygodę przygotowywania. Często jednak osoby pijące ją zastanawiają się, czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa. Krążą bowiem o niej liczne mity i niedopowiedzenia, które mogą zaburzać obraz działania tej kawy na organizm.

Czy kawa jest zdrowa? Czy ma prozdrowotny wpływ na zdrowie?

Zanim przejdziemy do omawiania tematu, czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa, warto najpierw zastanowić się, czy w ogóle warto spożywać kawę. Co prawda kawa jest jednym z najczęściej wypijanych gorących napojów, lecz mało kto wie, czy regularna konsumpcja kawy jest na pewno zdrowa. Czy ma ona szkodliwy wpływ na zdrowie?
Wyniki badań z ostatnich lat jasno wskazują, że pijąc 3-4 filiżanek w ciągu doby przez okres kilku lat nie występuje żaden negatywny wpływ na organizm. Co więcej, kawa nie tylko nie jest szkodliwa dla zdrowia, lecz zamiast tego regularne spożycie kawy przyczynić się może do poprawy zdrowia. Wyniki badań z ostatnich lat spójnie wskazują, że zawarte w niej przeciwutleniacze zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób wątroby, nowotworów, a także depresji.

Czym jest i jak powstaje kawa rozpuszczalna

Szukając odpowiedzi na pytanie, czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa, trzeba najpierw dowiedzieć się, z czego powstaje. Mało bowiem wie się na temat takiej kawy i sposobu jej przygotowania. Warto więc dowiedzieć się, jak powstaje tradycyjna kawa rozpuszczalna i czym jest kawa rozpuszczalna liofilizowana.

Wiedzieć trzeba, że zwykła kawa rozpuszczalna w postaci wielościennych kryształków powstaje po prostu z ziaren kawy. Kawa rozpuszczalna w porównaniu z mieloną jest wygodniejsza w przygotowaniu. Dodatkowo kawa rozpuszczalna cechuje się zazwyczaj intensywniejszym smakiem w porównaniu do kawy parzonej. Najlepszej jakości kawa rozpuszczalna może być nawet znacznie droższa niż mielona. Jeśli chcemy wybrać kawę ziarnistą lub mieloną musimy wiedzieć, że kawa rozpuszczalna cechuje się zazwyczaj najwyższą ilością kofeiny. Oczywiście zależy to od rodzaju kawy i sposobu jej przygotowywania.

Rodzaje kawy rozpuszczalnej

Podczas produkcji kawy rozpuszczalnej realizowane mogą być różne techniki. Przykładowo kawa liofilizowana powstaje w wyniku suszenia ziaren w niskiej temperaturze przy jednocześnie bardzo niskim ciśnieniu. Bardzo popularna kawa rozpuszczalna aglomeryzowana powstaje w wyniku obróbki termicznej. Następuje wtedy rozpylenie ekstraktu kawy w strumieniu gorącego powietrza. Tego typu kawa rozpuszczalna zawiera sam pył i nie posiada granulek. Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa? Na pewno kawa suszona rozpyłowo jest zdecydowanie najpopularniejsza.

Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa?

Wiele osób obawia się, że kawa rozpuszczalna może mieć wiele szkodliwych składników, które będą negatywnie wpływały na zdrowie. To właśnie to budzi przekonanie, że kawa rozpuszczalna jest szkodliwa. Największe obawy budzi zawartość akrylamidu. Kawa rozpuszczalna w porównaniu do kawy mielonej posiada w składzie akrylamid, czyli rakotwórczą substancję budzącą grozę. Wiedzieć jednak trzeba, że filiżanka kawy rozpuszczalnej zawiera minimalne, zupełnie niegroźne stężenie tej substancji. To prawda rozpuszczalna kawa zawiera jej więcej niż palona, lecz są one w umiarkowanej ilości. Mimo niskiego zagrożenia klienci często ostatecznie wolą wybrać kawę ziarnistą.

Jak wybrać dobrą kawę rozpuszczalną?

Szukając informacji, czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa, nie można pomijać kwestii jej typu i postaci. Można bowiem kupić tani produkt, a także taki, który będzie miał około tysiąca różnorodnych związków bioaktywnych, nie tylko poprawiających smak, lecz dodatkowo wpływających na pozytywne oddziaływanie kawy na zdrowie.

Dobrej jakości kawa rozpuszczalna w postaci granulek lub proszku nie powinna być produktem uniwersalnym. Odradza się więc kawy 3 w 1, które zawierają m.in cukier i mleko. Takie produkty zdecydowanie nie będą pozytywnie wpływały na zdrowie. Tego rodzaju kawowy instant to produkt wysokoprzetworzony, który nie tylko nie smakuje zbyt dobrze, lecz dodatkowo może być niekorzystny dla organizmu. Klasyczna, zwykła kawa rozpuszczalna będzie rozwiązaniem nie tylko smacznym, lecz dodatkowo w pełni bezpiecznym dla zdrowia nawet w przypadku picia kilku filiżanek dziennie.

Czy kawa rozpuszczalna jest szkodliwa?

Kawa rozpuszczalna to produkt cieszący się ogromną popularnością. Jej liczne zalety sprawiają, że każdego dnia sięgają po nią tysiące ludzi. Jej postać budzi jednak obawy związane ze zdrowiem. Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa? Zdecydowanie tak, jeśli jest produktem wysokiej jakości. Powyższe informacje powinny przekonać każdego i pozwolą cieszyć się ulubionym napojem bez obaw o zdrowie.