Kawa to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych napojów. Często jednak uważa się, że może powodować problemy z magnezem. Czy kawa wypłukuje magnez? Sprawdź, czy tak jest!

Na temat picia kawy funkcjonuje wiele mitów i niedopowiedzeń. Najczęściej powtarza się, że kawa może powodować problemy z poziomem magnezy. Czy kawa wypłukuje magnes i jej picie może wiązać się z problemami zdrowotnymi? Warto to sprawdzić, aby można było w pełni świadomie ją pić.

Niedobór magnezu w organizmie – objawy

Wiele osób zastanawia się, czy kawa wypłukuje magnez z organizmu. Jest to dość poważny problem, gdyż filiżanka kawy dziennie wypijana jest przez niemal każdego. Zanim jednak przejdziemy do tego, czy regularne picie kawy wpływa na pozbawianie organizmu magnezu, dowiedzmy się najpierw nieco więcej, jakie znaczenie ma ten pierwiastek.

Magnez odgrywa naprawdę znaczącą rolę w przypadku całego organizmu człowieka. Jego nieprawidłowa ilość może doprowadzić do zaburzenia funkcjonowania organizmu. Odpowiedni poziom magnezu w naszym organizmie przekłada się na poprawną pracę układu nerwowego i wpływa na rozkurczanie mięśni. Dzienne zapotrzebowanie na magnez to około 300 mg u kobiet i 400 mg magnezu u mężczyzn. W przypadku niezaspokojenia zapotrzebowania organizmu pojawić się mogą częste skurcze mięśni i ogólne osłabienie organizmu.

Czy kawa wypłukuje potas i magnez?

Spożywanie kawy praktykowane jest niemal na całym świecie. Nic dziwnego, w końcu napój ten posiada kofeinę, czyli substancję pobudzającą. Oznacza to, że kawa ma działanie dodające energii. Dobra kawa ma także doskonały smak, a picie ulubionej kawy jest przyjemnością samą w sobie. Czy kawa wypłukuje magnez? Kawa a magnez – co należy wiedzieć?

Wiedzieć trzeba, że zawarta w kawie kofeina faktycznie może spowodować wydalanie pewnej ilości magnezu. Jak duże ilości usuwa się tego pierwiastka z organizmu? 2-3 filiżanki tego napoju o pojemności 200 ml zawierają w sobie około 300 mg kofeiny. Taka ilość oznacza usunięcie z organizmu około 4 mg magnezu. Co jednak bardzo ważne, kawa stanowi główne źródło magnezu i pijąc jedną filiżankę kawy, możemy wchłaniać nawet 7 mg magnezu. Oznacza to, że wpływ kawy na zdrowie jest bardzo duży. Kawa jest źródłem magnezu, a nie przyczynia się do jego usunięcia. Bilans cały czas pozostaje dodatni.

Czy kawa wypłukuje magnez? A co z innymi napojami?

Każdy wie, że kawa to szczególny napój, który cieszy się ogromną popularnością. Czy kawa wypłukuje magnez? Wiemy już, że kawa powoduje utratę pewnej ilości magnezu, lecz jednocześnie dostarcza go znacznie więcej. Powstaje jednak pytanie, czy kawa wypłukuje witaminy i inne składniki mineralne? Wiedzieć trzeba, że kawa wypłukuje wapń, a także m.in sód.
Wszyscy wiemy, że kawa zawiera kofeinę i to ona odpowiada za utratę magnezu. Znacznie niebezpieczniejszy jest jednak kwas fosforowy, który znajduje się w napojach gazowanych. To właśnie dlatego napoje zawierające fosforany i kwas fosforowy uważane są za znacznie niebezpieczniejsze niż nawet nadmierne spożywanie kawy.

Jak uzupełnić magnez i inne składniki mineralne?

Skoro kawa poprawia poziom magnezu to, z jakiego powodu wiele osób zadaje sobie pytanie, czy kawa wypłukuje magnez? Skąd wzięło się przekonanie, że napój ten może obniżać poziom magnezu w organizmie? Wszystko przez to, że kawa odwadnia. Co prawda żadne badania nie wykazały negatywnego działania kawy na ilość magnezu, lecz jej moczopędny wpływ w wielu osobach rodzi przekonanie, że często oddając mocz, wypłukuje się z ciała składniki mineralne. Wiedzieć jednak trzeba, że choć kawa działa moczopędnie, to jednak nie stanowi istotnego zagrożenia dla poprawnego poziomu tego składnika mineralnego.

Jak natomiast można poprawić poziom magnezu? Jeśli nie ma się wystarczającej ilości magnezu, trzeba przede wszystkim sięgnąć po produkty bogate w magnez. Brak magnezu w diecie jest główną przyczyną niedoboru tej substancji. Spożywając produkty zawierające magnez, można szybko unormować jego stężenie.

Co wypłukuje kawa – picie kawy i związane z tym mity

Czy kawa wypłukuje magnez z ludzkiego organizmu? Wiemy już, że choć jest to możliwe, to jednak kawa dostarcza znacznie więcej, niż wypłukuje. Jedynym problemem może być fakt, że kawa ma właściwości moczopędne. Czy są osoby, które nie powinny pić kawy? Nie jest ona zalecana osobom, które cierpią na osteoporozę, anemię, a także nadmierny stres. Wszyscy inni mogą bez przeszkód cieszyć się fenomenalnym smakiem tego napoju, który najlepiej pić o poranku.

Kawa a magnez – dobra kawa dostarcza magnezu!

Choć kawa jest niezwykle popularnym napojem, to jednak cały czas wzbudza spore kontrowersje związane z pewnym ryzykiem wypłukiwania magnezu. Wiedzieć jednak trzeba, że wszystkie badania zgodnie potwierdzają, że kawa nie tyle wypłukuje, ile wręcz dostarcza do ciała magnez i jest jednym z lepszych źródeł tego pierwiastką. Nie ma więc żadnych przeszkód, aby każdego poranka raczyć się pyszną pobudzającą kawą.