Ciężarne muszą zmierzyć się z wieloma ograniczeniami, jeśli chodzi o żywność i napoje. Wiele wątpliwości budzi między innymi kofeina. Czy w ciąży można pić kawę, czy lepiej odstawić?

Podczas ciąży kobieta powinna skupić się na dostarczaniu organizmowi substancji odżywczych, które pomogą jej utrzymać organizm w optymalnej formie, by płód miał dobre warunki do rozwoju. Kawa jest napojem moczopędnym, który przyczynia się do wypłukiwania substancji odżywczych z organizmu, zawiera ponadto duże ilości kofeiny. Czy w ciąży można pić kawę, czy lepiej poszukać zdrowszej alternatywy dla tego napoju? 

Czy w ciąży można pić kawę? Czy kofeina jest bezpieczna dla przyszłej mamy i dziecka?

Kawa w ciąży nie powinna być spożywana z wielu powodów. Już jedna filiżanka espresso, może wyrządzić wiele szkód, zwłaszcza na wczesnym etapie ciąży, kiedy istnieje największe ryzyko przedwczesnego porodu. Nie chodzi tu tylko o zawartość kofeiny, ale też o moczopędne właściwości kawy, które mogą przyczyniać się do wypłukiwania z organizmu substancji odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju płodu. Sama kofeina w ciąży,  może nie tylko wywołać poronienie, ale też poważnie uszkodzić rozwijający się płód przenikając do jego organizmu przez łożysko. Kształtujące się dopiero organy nie powinny być narażone na zbyt długi kontakt z substancją pobudzającą.

Różnica w czasie metabolizmu kofeiny w organizmie człowieka dorosłego a płodu jest drastyczna. Człowiek dorosły metabolizuje kofeinę w czasie około 4 godzin, u płodu rozciąga się to nawet na 150 godzin, co może spowodować poważne wady rozwojowe. W takim razie, czy w ciąży można pić kawę, chociaż w małych ilościach, czy też najbezpieczniejsze jest jej całkowite odstawienie? Jaka dawka kofeiny jest bezpieczna dla przyszłej mamy i nienarodzonego dziecka? 

Czy istnieje bezpieczna dawka kofeiny w ciąży? 

Picie kawy w ciąży jest odradzane, ale nie całkowicie zakazane. Wystarczy trzymać się ustalonych dla ciężarnych limitów dotyczących przyjmowania kofeiny. Kobieta w ciąży może bez obaw o zdrowie dziecka przyjąć do 200 mg kofeiny na dobę. Warto jednak pamiętać, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie, jej niewielkie ilości zawiera też herbata, cola, czy nawet kakao. Wiele kobiet nie ma tej świadomości i przez to przekracza dozwoloną dawkę mg kofeiny dziennie. Kawa w ciąży jest dozwolona, jednak ryzyko przedwczesnego porodu i poronienia, czy spowodowania u dziecka wad rozwojowych poprzez wysokie dzienne spożycie kofeiny sprawia, że lepiej sięgać po inny napój. Co pić zamiast tradycyjnej kawy będąc w ciąży? Czy w ciąży można pić kawę zbożową? 

Kawa zbożowa i kawa bezkofeinowa – dozwolone w ciąży, czy nie?

Przyszła mama powinna ograniczyć spożycie kofeiny, ze względu na niekorzystny wpływ na dziecko, którego rozwijający się organizm nie może poradzić sobie z jej rozkładem. Co w takim razie pić w ciąży zamiast kawy? Istnieje wiele bezpiecznych alternatyw dla kobiet, które nie wyobrażają sobie dnia bez kawy. Jedną z najlepszych opcji jest kawa zbożowa. Napój ten nie zawiera kofeiny, można więc pić dowolną ilość filiżanek dziennie. Kawy zbożowe dodatkowo mogą wspierać organizm w trudnym okresie ciąży. Napój z orkiszu ma dobry wpływ na układ odpornościowy, a kawa z topinamburu ze względu na niski indeks glikemiczny jest dozwolona dla kobiet z cukrzycą ciążową.

Przyszłe mamy bez obaw pić też mogą kawę bezkofeinową. Aktualnie jest na tyle szeroki wybór produktów pozbawionych kofeiny, że bez trudu można znaleźć takie, które nie odbiegają smakiem i aromatem od tradycyjnej kawy. 

Rozpuszczalna kawa w ciąży – czy może mieć zły wpływ na płód?

Czy w ciąży można pić kawę rozpuszczalną? Niestety napój ten również może mieć niekorzystny wpływ na rozwój płodu. Kawa rozpuszczalna zawiera mniej kofeiny, jednak nadal są to wysokie ilości, dlatego należy uważać z jej spożyciem, by nie przekroczyć dziennego limitu. Rozpuszczalna kawa również może wypłukiwać z organizmu magnez i wapń, a obecna w niej kofeina  z kolei zakłóca przepływ krwi w łożysku, co może wpłynąć na zmniejszenie masy urodzeniowej dziecka. Przyszłe mamy, które nie chcą zrezygnować całkowicie z pysznej kawy, zdecydowanie powinny postawić na bezkofeinową wersję.

Picie kawy w ciąży przed samym porodem – można czy nie?

Wiadomo już, że kawa w czasie ciąży może spowodować ryzyko przedwczesnego porodu, czy wad rozwojowych u dziecka. Czy przyszłe mamy w ostatnim miesiącu ciąży nadal muszą powstrzymywać się od spożywania kawy, skoro dziecko jest już niemal w pełni wykształcone? Ile filiżanek kawy dziennie można spożywać przed samym porodem? Niestety, nadal trzeba przestrzegać dziennych limitów, które wynoszą 200-300 mg kofeiny.  Niektóre kobiety piją mocną kawę, by przyśpieszyć przyjście dziecka na świat, jednak badania naukowe nie wykazały bezpośredniego wpływu kofeiny na przyśpieszenie porodu. Przed samym porodem można pić niewielkie ilości kawy parzonej, pilnując, by nie przekroczyć ilości 300 mg kofeiny w ciągu dnia.